نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

کد مطلب: 1084 17:11 - 1400/12/01

ترجمه رسمی مدارک تحصیلی

ترجمه رسمی مدارک تحصیلی مدرسه

برای ترجمه رسمی گواهی پایان تحصیلات دبیرستان و مدرک پیش دانشگاهی لازم است تائیدیه تحصیلی اخذ شود.

ترجمه رسمی مدارک تحصیلی مدرسه

ترجمه رسمی مدارک تحصیلی دبستان و دبیرستان

دانش آموزان و دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند، نیازمند ترجمه رسمی مدارک تحصیلی خود مانند ریز نمرات، کارنامه و مدرک پایان تحصیلات دبستان و دبیرستان (دیپلم دبیرستان) و مدرک پیش دانشگاهی می باشند.

ترجمه و اخذ تاییدات برخی مدارک تحصیلی دارای روند مخصوصی است که توضیح آن به شرح زیر می باشد:

 ۱.مدارک تحصیلی دبستان

در حال حاضر دوران دبستان شش سال بوده و به دو دوره سه ساله اول و دوم تقسیم می شود. ریز نمرات و کارنامه های دوران دبستان باید دارای مهر و امضای مدیر مدرسه، مهر و امضای اداره آموزش و پرورش منطقه مربوطه و همچنین مهر و امضای آموزش و پرورش کل استان باشد تا قابلبت ترجمه رسمی و تاییدات قوه قضاییه و وزارت امور خارجه را داشته باشد.

همانطور که می دانید در گذشته در مدارس دانش آموزان نظام قدیم از اول تا پنج دبستان را در دوره ابتدایی می گذراندند و با نمرات صفر تا بیست کارنامه خود را تحویل می گرفتند اما در نظام جدید آموزشی دوره ابتدایی به کلاس اول تا ششم تقسیم بندی شده است که وضعیت دانش آموزان در قالب کارنامه توصیفی و شامل عالی،خیلی خوب، خوب، قابل قبول و نیاز به تلاش بیشتر صادر می شود. برای دریافت کارنامه توصیفی ابتدایی و برای ترجمه رسمی باید اول به مدرسه دانش آموز مراجعه نموده و اصل مدارک دانش آموز را به همرا مهر و امضای مدیر مدرسه دریافت نمائید و سپس آن را به آموزش و پرورش منطقه و سپس اداره آموزش و پرورش استان، ارائه نموده  تا کارنامه مورد مهر و امضا قرار بگیرد.

  

۲.مدارک تحصیلی دبیرستان

در سیستم فعلی آموزش و پرورش، دوره دبیرستان نیز شش ساله است و دارای دو دوره سه ساله اول و دوم است. در پایان دوره دبیرستان گواهی پایان تحصیلات صادر می شود که عموما مردم ان را به عنوان دیپلم دبیرستان می شناسند. بنابراین مدارک تحصیلی دبیرستان شامل کارنامه های 3ساله و همچنین دیپلم دبیرستان است. جهت ترجمه دیپلم دبیرستان باید ابتدا به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه نموده و تقاضای تاییدیه تحصیلی نمایید. پاسخ تاییدیه تحصیلی به سامانه مترجم رسمی و اداره مترجمان ارسال می گردد و پس از آن امکان انجام ترجمه با اخذ تاییدات وجود خواهد داشت. در خصوص اخذ تائیدیه تحصیلی به منظور ترجمه لازم است در سایت دفاتر پیشخوان دولت عنوان استعلام گیرنده، حتما دفاتر ترجمه رسمی انتخاب شود تا امکان دریافت تائیدیه تحصیلی از طریق سامانه مترجمان رسمی ممکن شود. لازم به ذکر است علاوه بر مراجعه غیر حضوری به سامانه دفاتر پیشخوان دولت می توانید به هر یک از دفاتر در سطح شهر هم به صورت حضوری مراجعه نمائید.   

 

3. ترجمه ریز نمرات سه ساله دبیرستان

برای ترجمه و تایید ریزنمرات 3ساله دبیرستان کارنامه این دوره نیز نیازمند مهرهای دبیرستان، آموزش و پرورش منطقه و آموزش و پرورش استان مربوطه میباشد. مدرک دیپلم نیز باید تمامی این مهر و امضاها را دارا باشد.

 

4.ترجمه دیپلم و پیش دانشگاهی قدیم 

در سیستم تحصیلی قدیمی که فارغ التحصیلان دارای دو مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی هستند، ریزنمرات و دانشنامه آنها نیز باید تمامی مهرها را داشته باشند و برای آنها تقاضای تاییدیه تحصیلی ثبت شود.

 

سوال: آیا امکان ترجمه رسمی دیپلم دبیرستان به تنهایی وجود دارد؟

پاسخ:بله. ترجمه رسمی دیپلم با تاییدیه تحصیلی از آموزش و پرورش و مهرهای کامل قابلیت ترجمه و تایید را دارد.

 

سوال:آیا هر یک از کارنامه های دوره دبیرستان به تنهایی امکان ترجمه و تایید را دارند؟

پاسخ: بله. اگر متقاضی درحال تحصیل باشد کارنامه های فعلی با دارا بودن مهرهای کامل (مدرسه، منطقه و استان) قابلیت ترجمه و تایید دارند.

 

سوال: معمولا طی چه مدتی تائیدیه تحصیلی صادر می شود؟ 

پاسخ: در اکثر موارد ظرف یک هفته تا ده روز تائیدیه تحصیلی صادر می شود.

 

سوال: در صورت طولانی شدن صدور تائیدیه چگونه می توان موضوع را پیگیری نمود؟ 

پاسخ: در صورت طولانی شدن زمان صدور تائیدیه تحصیلی می توانید از طریق اداره آموزش و پرورش منطقه و یا ناحیه محل تحصیل موضوع را پیگیری نمائید.  

 

سوالات خود در خصوص ترجمه رسمی را می توانید از طریق همین صفحه در بخش ارسال نظر، از طریق واتس آپ و همچنین از طریق صفحه اینستاگرام مطرح نمایید.

 ممکن است مطالعه مطلب زیر نیز برای شما مفید باشد:

ترجمه رسمی مدارک تحصیلی دانشگاهی


نظرات بازدیدکنندگان

علی
15:37 - 1401/10/03

در گواهی موقت مدرک کارشناسی من زده که ارزش ترجمه ندارد. آیا قابل ترجمه است؟

مدیر
15:51 - 1401/10/03

با سلام. چنین مدارکی قانونا قابل ترجمه نیستند. بصورت غیر رسمی بدون مهر و امضا قابل ترجمه است.


ارتباط با مترجم مسوول

whatsapp